Rendhagyó módon ezúttal egy szabadtéri kiállításra szeretném felhívni az Építős blog olvasóinak figyelmét. A pesti Dunakorzón, a Vígadó és a Március 15-e tér között lehet megtekinteni A rakodópart kövei című kiállítást.
A kiállítást Kolundzsija Gábor urbanista állította össze. A bevezetőben ezt írja:
"Budapest a világ legszebb fekvésű városai közé tartozik. Az összképben döntő fontosságúak a különös gondossággal kiépített rakpartok, a gyönyörű hidak és a folyóparti épületsorok, amelyek hallatlan értéket alkotnak, és méltóak arra, hogy így, együtt őrizzük meg őket az utókor számára. A rakpartok, e nagyszerű mérnöki alkotások védelmével is elő kell segíteni fővárosunk egyedülálló – a világörökség státusában számon tartott – Duna-parti látképének megőrzését.”
A korzón kifeszített molinón a budapesti Duna-szakasz szabályozási története követhető végig. Először a szabályozatlan folyóról és az emiatt bekövetkező árvizekről olvashatunk. Majd sok érdekes térkép, metszet, rajz mutatja be a korabeli mérnökök elképzeléseit. Néhány fotó a korai rakpartszakaszok építésének mai szemmel is csodálatra méltó mozzanatát örökíti meg.
Érdemes nem csak műszaki vénával megáldott embereknek is megtekinteni a kiállítást, mert számukra is sok újdonságot tartogat. Talán sietni is érdemes, mert eredetileg június végéig tartott volna a bemutató, de a nagy érdeklődésre való tekintettel meghosszabbították.