2010. január 2-tól elfogadják az Oystert az összes londoni vasútvonalon is. Így az eddig a TfL (Transport for London, a londoni BKV) egyébként sem kis számú járatán kívül újabb alternatíva nyílt az Oystert használó utasok előtt a brit fővárosban.
Oyster kártya (Forrás: www.tfl.gov.uk)
De mi is az az Oyster? Nem más, mint egy olyan elektronikus kártya, ami bérletként funkcionál, vagy pedig addig utazhatunk, amíg a rá feltöltött keretösszegből telik rá. Bankkártya méretű és a jegykezelők esetében érintés nélkül működik. Vagyis nem kell sehova betenni, hogy érzékelje azt az automata, mindössze a rajta elhelyezkedő sárga felületre kell rátenni azt. Leolvasóberendezés a metrón, a DLR-n és az Overgroundon kívül természetesen az autóbuszokon és a villamosmegállókban is található.
Eddig azért nem lehetett az Oystert a nagyvasúti vonalakon használni, mert nem állt rendelkezésre a megfelelő infrastruktúra. Összesen 350 állomáson ill. pályaudvaron kellett elhelyezni a leolvasó berendezéseket. Valamint meg kellett oldani az elszámolást a TfL és a vasúttársaságok között.
Oyster leolvasó egy metróállomáson (Forrás: flickr.com, tompagenet)
Ha a TravelCard (bérlet) érvényességi területén ill. London határain túlra szeretnénk utazni, akkor ún. Oyster Extension Permits kiváltására van szükség. Ez ingyenes ugyan, de sorba kell érte állni a pénztáraknál, az automatáknál vagy a trafikban, és csak egy utazás erejéig érvényes. Továbbra sem használható a Heathrow Express járatain és a nagysebességű járatokon St. Pancras International és Stratford International állomások között.
Térkép az Oystert elfogadó vasútvonalakról (pdf) itt.