Mielőtt felháborodna a tisztelt olvasó, nem káromkodtam. Blasztrakolásnak hívják ugyanis azt a felülettisztítási technológiát, melyet a Margit híd új acéllemezein alkalmaztak. Eredményeként pormentes, tiszta felület lehet kapni, ami feltétlenül szükséges a jó minőségű korrózióvédelem elvégzése miatt.
Bármennyire is hihetetlennek tűnik, de a Margit híd északi felének rekonstrukciója hamarosan befejeződik. Ez természetesen csak a szerkezetépítési munkákra igaz, hiszen még rengeteg tennivaló hátra van, hogy valóban kész legyen a híd ezen része.
Az új pályaelemek elhelyezése és azok összehegesztése után környezetbarát technológiával tisztították meg az elmúlt hetekben a hídpálya felső részét. Az eljárás során nagyjából 1mm átmérőjű acélgolyókat szórtak szét a hídon nagy sebességgel. A felületről visszapattanó és a visszaszívott anyagokat egy, a készülékhez csatolt hatalmas teljesítményű, speciális porszívó külön tartályokba választja szét, majd. az acélgolyókat a szemcseszóráshoz újra felhasználja.
Épp ebben rejlik a technológia innovatív jellege. A port, szennyező anyagokat a porszívó tartályában összegyűjti. A gép 500-600 kg önsúllyal rendelkezik. A Margit híd Sajtóiroda közlése szerint ezt a technológiát eredetileg a NASA érdekeltségi körébe tartozó vállalatnál fejlesztették ki.
A szigetelési munkafolyamatok következő lépéseként a már fémtisztára csiszolt felületeket sárga, majd piros alapozóval (műgyantával) borítják be, hogy a szigetelőanyag felkenéséig se rozsdásodjanak az acéllemezek.
A külön nem jelölt képeket a Margit híd Sajtóiroda bocsájtotta rendelkezésemre. Köszönet érte!