Átadták Budapest legújabb bevásárlóközpontját, mely az allee nevet kapta. Az ING Real Estate beruházásában elkészült komplexum az egykori Budai Skála helyén nőtt ki a földből. A bevásárlóközponton kívül irodákat és egy lakótömböt is kialakítottak.
A Budai Skála épületét 2005-ben vásárolta meg a holland befektető. Várható volt, hogy jelenlegi formájában nem maradhat az épület és nem sokkal később be is jelentették, hogy lebontják és a teljes, korábban üresen álló telekrésszel együtt egy új komplexumot húznak fel a helyére. De mielőtt rátérnék az allee építésére, essen néhány szó a Skáláról.
Az 1976. április 2-án megnyílt áruház korának legkorszerűbb ilyen jellegű épülete volt. Nyugat-európai példákat figyelembe véve Kovách István tervei alapján készült el. Az alagsorban nagy alapterületű élelmiszer áruház nyílt, amit kisebb üzletek egészítettek ki a földszinten. A két emeleten a ruháktól kezdve a lakberendezési tárgyakon keresztül a műszaki cikkekig mindent lehetett kapni. Emlékszem, hogy gyerekként sokat jártunk ide vásárolnia szüleimmel, hiszen akkor még nem volt ismert nálunk sem a pláza fogalma, sem a városszéli bevásárlóközpontok. Itt viszont széles választékból lehetett választani. Klasszikus Camping kerékpárom is innét származott. Iskolai takarékbélyeg gyűjteményemből itt vásároltam meg a Gazdálkodj okosan! nevű társasjátékomat. Első adidas cipőmet is itt vettem (ami a mai napig is megvan). A pláza korszak beköszöntével kisebb-nagyobb átalakításokat végeztek az épületben, de egyre kevesebb vevő járt már ide. Én még azért be-betértem még ide, talán nosztalgiából is. Az Október 23-a utca oldalában lévő péknél meg nagyon finom túrós rétest ettem.
A Budai Skála még 2007 január végéig üzemelt teljes alapterületen, akkor zárták be az emeleti szinteket és a földszinti kisebb boltokat. A Kaiser’s még 2007 nyaráig üzemelt, majd azt is bezárták. A bontási munkálatok augusztus 7-én a Bercsényi utcai homlokzati SKÁLA logó S betűjének leemelésével kezdődtek meg és novemberre végeztek is vele.
További képek a régi épületről és bontásáról:
Az Október 23-a utca – Bercsényi utca – Váli utca – Kőrösy utca által lehatárolt területen egyszerre kezdődtek meg az építkezés munkálatai.
2008 elején készült el a 3 szint mély munkagödör, majd az alaplemez elkészülte után a mélygarázs építése indult meg. 2008 szeptemberére érték el a terepszintet. 2009 tavaszára lényegében szerkezetkész volt az épület, így megkezdődtek a külső homlokzat burkolási munkái és belsőépítészeti munkák. Közben helyükre emelték a mozgólépcsőket is.
Ezalatt felújították a Bercsényi utcában és a Váli utcában álló társasházak homlokzatát. A környezeti terhelés csökkentése érdekében a Bercsényi utca egy szakaszát a föld alá süllyesztették, így a mélygarázst ezen keresztül közelíthetik meg az autók, illetve részben a teherszállítás is ezen keresztül fog zajlani.
A Fehérvári úti piac mellett épült még egy kijárat a mélygarázsból, így a piac áruszállító tere is átalakult. Itt egy kisebb irodaszárnyat is kialakítottak a piac számára.
Az új épület összesen 8 szintes lett, bár ez nem fut végig a teljes tömbön. A térszín alatt 1280 autó számára épült mélygarázs és ide került egy Interspar hipermarket is. A földszinten és az első két emeleti szinten 120 üzletet és egy 13 termes mozit alakítottak ki (na ez azért kicsit túlzás). Az Október 23-a utca és a Bercsényi utca sarkán a 4. és 5. Emeleten irodák lesznek. A generáltervező Finta József és csapata volt.
A Váli utca és a Bercsényi utca sarkán épült 89 lakásos társasházat pedig a t2a építészstúdió munkatársainak és Lukács István, Vikár András keze nyomát tükrözik.
A Bercsényi utca alagútja fölött, valamint a Kőrösy utcában sétálóövezetet hoztak létre. A környéken nincs hasonló jellegű bevásárlóközpont, kiváló közlekedési kapcsolatokkal rendelkezik, így várhatóan nem lesz gond a kihasználtsággal.
Az első kép a www.skysrapercity.com oldalról származik, a többi saját fotó.