A Kulturális Örökségi Napjai rendezvény keretében immáron évek óta lehetőség van különböző épületek, érdekes mérnöki létesítmények megtekintésére, amire egyébként máskor nem vagy csak korlátozottan van lehetőség. A rendezvény népszerűsűgét mutatja, hogy évek óta nő a látogatható helyszínek száma a fővárosban és vidéki településeken is, Sok helyen kígyózó sorokban várják az érdeklődők, hogy bejuthassanak a kiszemelt helyre. Azonban nem is Magyarországon lennénk, ha nem sikerülne még ezt is elrontani.
Az új épület a Közraktár utcában
Az egyik, csak szombaton megtekinthető helyszín között szerepelt a Budapesti Corvinus Egyetem Fővám téren álló régi, és a Közraktár utcában álló új épülete is. Évekig a túlpartra jártam egyetenre, de ide soha nem jöttem be. Gondoltam most mégiscsak megnézem milyen az Ybl Miklós által tervezett épület belülről, ha már vezetést is kínáltak a rendezvény mellé. Tényleg gyönyörűek a folyosók, lépcsőházak, érdemes megnézni, még ha néhány, az esztétikumot rontó elemetet is találunk egy-két helyen. De ilyenre máshol is bukkannánk.
A Fővám téri főépület rakparti díszbejárata
Az egyetemi séta ezután az új campusban folytatódott. A Prof. Lázár Antal, dr. Oláh M Zoltán és Szerdahelyi László által tervezett épület a Közraktár utca – Czuczor utca – Mátyás utca és Lónyay utcák által határolt tömbben épült fel. Az új egyetemi épület a WING Zrt. (korábban Wallis) részvételével PPP konstrukcióban jött létre, mely az oktatási helyiségeken kívül az új könyvtárat is magában foglalja. Az alsó szinten üzletek, a legfelső emeleten A kategóriás irodák találhatóak, míg a parkolási gondokat egy kétszintes mélygarázzsal oldották meg. Különlegessé teszi továbbá az esténként, a homlokzaton megjelenő fényjáték. Érdeklődve mentünk be tehát kis csoportunkkal az egyetemre.
LED-fal és könyvtár
Az aula hangsúyos eleme a narancssárga színű órafal, mely 720 darab LED segítségével jelzi ki a pontos időt. A vízszintes sorok mutatják az órákat, a függőleges oszlopok a perceket, és minden egész perckor nagyban is láthatjuk hány óra van. A recepció pultja a Losonczi Áron által feltalált üvegbetonból készült. Az aula felsőbb szintjén pedig egy hatalmas LED falat láthatunk, ami különféle színekkel mindenféle mintákat rajzol ki. Vagyis nagyszerű, kortárs belsőépítészeti elemeket találhatunk itt, amire méltán lehet büszke az egyetem és a tervezők is. Sőt, esetleg erre az egyszeri állampolgár is kíváncsi lehet. Valószínű, hogy épp ezért teremtették meg a lehetőséget arra, hogy meg lehessen nézni a Kulturális Örökségi Napok keretében.
Folyosó
A rendezvény hivatalos honlapján közzétett akapelvek és javaslatok között szerepel, az alábbi kitétel is:
"Az épületek megnyitása, a vendégek fogadása önként vállalt szolgálat, mely a kezdeményezők szabad döntésére van bízva."
Belépve a közintézmény területére mindenkit megfogott a fent említett órafal, elő is kerültek a fényképezőgépek. Erre egy biztonsági őr ordítva rohan a csoport felé, hogy fejezzük be a fényképezést, mert szerzői jogdíjas az óra, így tilos azt megörökíteni. Folytatva a sétát, megtekintettük az 500 fős nagyelőadót és több ksiebb termet is, majd az egyik folyosóról lefényképeztük a könytvár üvegfalát. Erre ismét megjelenik néhány biztonságis, hogy azonnal fejezzük be a fotózást, különben jegyzőkönyvet vesznek fel és jogi következményei lesznek, ha nem hagyjuk abba a cselekedeteinket. Értetlenül néztünk, hogy mi van, de jobbnak láttuk tényleg eltenni a fényképezőgépeket. Mindenestre rendkívül furcsa, hogy nem lehet egy közintézményben a folyosókat megörökíteni. Ha mégis ennyire féltik, akkor ne tartsanak nyílt napot.
Sikerült tehát mondvacsinált indokkal elrontani egy épületlátogatást. Ezt leszámítva mindenki kellemes benyomással távozott az egyetemről. A jól kitalált belső terek, a vidám színek, a könyvtár felhasználóbarát helyiségei és szolgáltatásai kigondolt tervezési folyamatról tesznek tanúbizonyságot.